Logo

O BIBLIOTECE

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie jest samorządową instytucją kultury, wpisaną do rejestru Instytucji Kultury. Wypełniając działalność statutową oraz podejmując działania niestandardowe Gminna Biblioteka niezmiennie służy mieszkańcom gminy upowszechniając i promując czytelnictwo, prowadząc działalność informacyjną oraz kulturalno – oświatową.  Obejmuje swą działalnością obszar Gminy Aleksandrów. Sieć biblioteczną tworzy Filia Biblioteczna w Skotnikach.

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie jako instytucja organizująca i upowszechniająca czytelnictwo w pierwszym rzędzie opiera się na racjonalnie skompletowanym księgozbiorze. Księgozbiór jest podstawowym czynnikiem warunkującym pracę w bibliotece. Posiada zbiory o charakterze uniwersalnym obejmującym  beletrystykę polską i obcą, literaturę popularnonaukową przeznaczoną dla czytelników z różnych grup wiekowych, literaturę dla dzieci i młodzieży oraz bogaty zestaw lektur szkolnych. Księgozbiór biblioteki jest dostępny dla wszystkich, również dla czytelnika sezonowego.

Gromadzenie zbiorów odbywa się poprzez zakup nowości książkowych, a także jako dar od innych czytelników. Gromadzimy najlepsze i najwartościowsze pozycje książkowe, które są dostępne na rynku wydawniczym. Przy wyborze określonych tytułów bierzemy także pod uwagę sugestie naszych czytelników, którzy chcieliby, aby w naszym księgozbiorze znalazły się książki, które ich najbardziej interesują.

Obok działalności statutowej biblioteki, gromadzenie, opracowanie i udostępnianie księgozbioru, placówka prowadzi działalność kulturalną. Biblioteka w zakresie popularyzacji książki prowadzi następujące formy pracy :

  • wystawy nowych książek jako forma informacji o książkach, promowanie najnowszych publikacji,
  • mini konkursy czytelnicze,
  • wycieczki  i lekcje biblioteczne,
  • praca indywidualna z czytelnikiem ( np. pomoc w wyszukiwaniu informacji ze słowników, encyklopedii, wyszukiwaniu informacji w Internecie, w zakładaniu skrzynek mailowych).
  • dyskusje na temat nowo zakupionej literatury,
  • zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych technik,
  • współpraca ze szkołami – podstawowymi oraz gimnazjum.

Biblioteka stara się w ten sposób zachęcić wszystkich do częstego i stałego korzystania z jej zbiorów. Promocja i upowszechnianie czytelnictwa należy do zadań podstawowych bibliotek.

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wraz Filią w Skotnikach stawia na jakość i różnorodność inicjatyw obejmujących pracę z książką i czytelnikiem.

Wójt gminy zaprasza

GMINNA BIBLIOTEKA

PUBLICZNA

W ALEKSANDROWIE
 

ALEKSANDRÓW 39B
26 -337 ALEKSANDRÓW

pow.piotrkowski
woj.łódzkie

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.